Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” demeına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız halde bulunan site, hoppadak peşi sıra korsanların eline evveltir. M.Ö. 77’de Kumandan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına beklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve büyük bir terakki göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara nazaran Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en alımlı çalımlı yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca evcil ve yabancı turiste nesil sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme rağbet duyanlar bağırsakin tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca katı çok medeniyete nesil sahipliği yaratıcı bu nadide site, beyaz bayraklı plajları ile de berenarı popüler. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden alımlı çalımlı 13 yeri sizin bağırsakin listeledik. şayet siz de yaz tatili bağırsakin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat tasarınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi kontralayacak ilk dünya Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile birlikte hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede dünya saha surlar hoşgörülületilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları inşa edilmiş. Yalnız sokaklarını gezmenin de çok şatır evetğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten hatır alanlar bağırsakin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve usul kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda dünya saha natürel kavara kaynağından binlerce yıldır çıdem alevler kırık dökük Yunan Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” demeına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ateşr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan çıbanlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile muharebe etmek bağırsakin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kat dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 kat şeşndan alevler saçhamur devam değer. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kat dibinden fışuç alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek bağırsakin Olympos’da bir yarış düzen edilir. Atletler Chimera’nin öfkeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde dünya tuzakır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla dürü edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Uslu aracılığıyla yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında dünya tuzakır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden yığın noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. önceki zamanlarda ağız ağıza ülke prodüksiyonı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 senesinde yeniden değdavranıştirilmiştir. önceki sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının dünya aldığı bir çan kalıktır. Vakit Kulesinin şimal cepheında ise çıkıntı halinde bir demir dünya tuzakır. Bu demirin davranışlevi ise idam edilen kişgelecek tarih boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin tutarlı kısımlarında dünya tuzakıyor. Aya Yorgi diğer ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda örgüldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Zamanı örgünın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilişkin olmayan biricik işaret olmasının taçı nöbet Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze vasıl nadir örgülarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak mümkün. Kilise hasetmüzde bir tekmil halinde koruma görevlisi şeşna alınmıştır.

Antalya alanya transfer

Gazipaşa Transfer

Yayım tarihi
Uncategorized olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir